Зупинка авто без причини. Як поліція буде боротися з пияцтвом за кермом

Зупинка авто без причини. Як поліція буде боротися з пияцтвом за кермом

Верховна Рада України 13 липня ухвалила в першому читанні проект закону №2695 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху». Формальним приводом для розробки законодавчих змін стала аварія на Обухівській трасі, коли п’яний водій Мерседесу виїхав на «зустрічку» та вбив майже цілу родину.

Щоб остаточно затвердити зміни, депутати мають проголосувати за законопроект в другому читанні. Та сумнівів, що це станеться, не багато. Зокрема, депутати планують збільшити штраф за керування транспортним засобом у стані сп’яніння до 10200 гривень з позбавленням прав керування транспортними засобами на один рік. Повторне, протягом року, порушення потягне вже на 20400 гривень з позбавленням права керування на три роки. А якщо водій скоїть зазначене правопорушення втретє – йому загрожує штраф у 40800 гривень з позбавленням прав на 10 років або арешт на 15 діб, теж з позбавленням права керування транспортними засобами.

Ці нововведення здаються виправданими та зрозумілими. Проте в законопроекті є ще один нюанс, який дуже обурив автомобілістів. А саме: працівникам патрульної поліції можуть дозволити здійснювати зупинку автомобіля без конкретної причини чи порушення ПДР, а так, просто «для профілактики». Депутати пояснюють таке нововведення тим, що правоохоронці часто не можуть виявити нетверезих водіїв, оскільки не мають підстав для зупинення авто, виключний перелік яких передбачений ст. 35 закону «Про Національну поліцію». Хоча їх там, до речі, і так чимало.

На даний момент підстав для зупинки може бути аж десять: порушення ПДР, видимі ознаки несправності експлуатованого автомобіля; інформація про причетність авто, водія або пасажирів до скоєння ДТП або правопорушень; авто перебуває в розшуку; якщо водій або пасажири можуть мати інформацію про правопорушення і можуть виступити свідками; для залучення водія або пасажирів до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам поліції; якщо вантаж, що перевозиться, неправильно закріплений і становить небезпеку для учасників дорожнього руху; якщо авто укомплектовано світловими або звуковими пристроями, не передбаченими законодавством; якщо є постанова про припинення або обмеження руху на даній ділянці дороги; для перевірки автомобілів, зареєстрованих в іншій країні.

Тепер же, з великою долею ймовірності, додасться ще й одинадцята причина – профілактика. Крім самої зупинки, співробітники поліції можуть отримати право проводити огляд авто. Зокрема, вимагати у водія відкрити кришку багажника, капот, двері салону, ніші, які можливо оглянути без їх розбирання, причепи – та надати можливість перевірити відповідність ідентифікаційних номерів транспортного засобу.